В София се проведе шестата Научно-практическа Конференция на НСОПЛБ
14.10.2014В София се проведе шестата Научно-практическа Конференция на НСОПЛБ
Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) проведе на 13 септември в гр. София шестата Научно-практическа конференция от програмата за продължаващо медицинско обучение за ОПЛ. Форумът се състоя в Интер Експо Център.
Конференцията беше открита от доц. д-р Любомир Киров, Председател на НСОПЛБ.
Доц. Любомир Киров, Председател на НСОПЛБ
На събитието се събраха ОПЛ от няколко области: София, София-област, Перник, Кюстендил. Удоволствие за нас беше да посрещнем и колеги от Разград, Враца и няколко други по-отдалечени области в страната.
Всички ОПЛ имаха възможността да посетят и фирмените щандове за да се запознаят с новостите във фармацевтичния сектор, както и да обменят опит.
Колегите с интерес пристъпиха към залата, където имаха удоволствието да получат нови и интересни знания, както и да затвърдят всичко онова, която ги съпътства в общата медицинска практика.
Темите, включени в програмата, бяха в областта на актуални заболявания в общата медицинска практика – кардиология, хематология, ендокринология, нефрология, дерматология, неврология, психиатрия и др.
Лекциите, осигурени от НСОПЛБ, изнесоха водещи специалисти в съответната област:
Проф. д-р Боряна Делийска, дмн, Клиника по нефрология към УМБАЛ "Царица Йоана - ИСУЛ", гр.София, представи темата: "Диференциална диагноза на протеинуриите". В нея бяха разгледани заболяванията, протичащи с протеинурия, видовете протеинурия, диференциалната диагноза и поведението на ОПЛ при пациенти с протеинурия и др.
Проф. д-р Боряна Делийска, дмн, Клиника по нефрология към УМБАЛ "Царица Йоана - ИСУЛ", гр. София.
В презентацията на проф. Делийска участниците в конференцията имаха възможността да сверят знанията си, както и да се запознаят с представените клинични случаи.
Темата: "Най-чести заболявания на щитовидната жлеза" беше представена от проф. д-р Михаил Боянов, дмн, Клиника по ендокринология и болести на обмяната, УМБАЛ "Александровска", гр. София.
Проф. д-р Михаил Боянов, дмн
Клиниката, диагностиката, контролът на заболяванията, взаимодействието с тесните специалисти - ендокринолози, проследяването на пациентите бяха представени от гледна точка на дейностите в Общата медицинска практика.
В лекцията „Лимфаденомегалия - клинико-диагностичен подход” на доц. д-р Юлиан Райнов, дм, ВМА, гр. София, Клиника по хематология, бяха представени видовете лимфаденомегалии, диагноза, лечение, терапевтични подходи и др.
Доц. Юлиян Райнов
„Интервенционалната кардиология от гледна точка на общопрактикуващите лекари“ беше обстойно представена от доц. д-р Сотир Марчев, дм, Медицински университет, гр. Плевен.
Доц. д-р Сотир Марчев
Имахме удоволствието да изслушаме и лекцията на доц. д-р Гриша Матеев, дм, от Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ "Александровска", гр. София. "Инфекциозни дерматози - диагностика и лечение в общата медицинска практика". Голямото количество илюстративен материал, атрактивното представяне на темата, практическите схеми на лечение и съветите към ОПЛ са причина за нестихващия интерес на общопрактикуващите лекари към лекциите на доц. Матеев, представяни на научните събития на НСОПЛБ.
Доц. д-р Гриша Матеев, дм
В конференцията взеха участие и спонсорите на събитието със свои презентации на актуални, интересни за ОПЛ теми - подагра, диабет, вестибуларни нарушения, тревожни разстройства, артериална хипертония и хиперплазия на простатата.
Д-р Петранова
"Забележителна стъпка напред в лечението на подагра" поднесе д-р Петранова. След лекцията Berlin-Chemie представиха видео клип за различните гледни точки и различните аспекти на подаграта.
"Имаме ли ефективни решения за контрол на телесното тегло при тип 2 захарен диабет?" попита аудиторията доц. д-р Живка Бонева, дм, Клиника по ендокринология към Медицински институт на МВР, гр. София.
Доц. д-р Живка Бонева
Доц. д-р Живка Бонева и д-р Тодорка Атанасова, (Представител на NovoNordisk) отговаряха на въпросите, възникнали след представянето на темата.
Доц. д-р Дорина Петрова изнесе лекция за „Съвременни подходи при лечението на вестибуларни нарушения“.
Доц. д-р Дорина Петрова
"Съвременно лечение на АХ, съчетана с Диабет тип 2 / Метаболитен синдром" беше презентацията, която д-р Евгений Гошев представи пред участниците в мероприятието.
Д-р Евгений Гошев
Доц. Киров прикова погледите на колегите със своето интересно представяне на темата, свързана с ДПХ „Модерен подход към пациентите с ДПХ.“
Доц. Любомир Киров
Доц. д-р Весела Стоянова, дм, УМБАЛ „Александровска“ показа на участниците в конференцията няколко въпроса, отнасящи се до скалата на тревожност у техните пациенти. Тя засегна основните фактори, които активират тревожността. С голям интерес подходиха и някои от ОПЛ, които не пропуснаха да се консултират с доц. Стоянова по важни за тях въпроси от собствената им практика.
Доц. д-р Весела Стоянова
По традиция Научно-практическата конференция завърши със свободна дискусия, в която се включиха членове на УС на НСОПЛБ. Обсъдиха се теми, свързани с условията на работа, предложения за промяна в някои закони и наредби, специализацията и всичко, което интересуваше присъстващите.
Доц. Киров по време на дискусията
Д-р Николай Брънзалов също се включи активно в обсъжданията, както и по време на цялата научна конференция
След тази ползотворна за всички конференция, някои колеги изказаха своите впечатления:
Д-р Георги Миндов, София
Поздравления за отлично проведения форум с практическа насоченост и селектирани теми. Ерудирани водещи на световно ниво. Един от пътищата за повишаване на познанията ни и самочувствие, усещане за съсловна подкрепа. За съжаление – символично присъствие на столични колеги.
Д-р Георгия Христова, София - Конференцията в София беше опресняване и обогатяване на медицинските ни познания, програмата беше разнообразна, лекторите бяха ерудирани, нашите въпроси и коментари бяха с практическа насоченост.
Павлина Панова, Самоков
Останах силно впечатлена от уютната атмосфера и добрата организация на конференцията. Много ми допадна съвсем естественият начин, по който се преподаваха знания, провокираше се инициативност и дискусия, споделяше се опит. Определено лекциите задълбочиха интереса ми към проблемите и заедно с отговорите, които получих, ме накараха да си задам много нови въпроси. А точно въпросите са първата стъпка към непрекъснатото надграждане на знания.
Д-р Екатерина Митова, с.Реброво, Софийска област
Прекрасно е, че имаме възможност да слушаме лекции за последни новости в медицината. Те са ни нужни, иначе изоставаме. Толкова много неща в работата ни се променят всеки ден. Благодаря на колегите, които отделят от личното си време за да организират форуми, на които повишаваме квалификацията си. Слушаме интересни и интелигентни лектори, срещаме се с колеги от различни региони, с които сме другари по съдба, а вече и приятели. Знанията, с които си тръгнах от конференцията, са наистина ценни, приложими и полезни!
Д-р Боян Съев, Ихтиман – Конференцията по отношение на научната част беше на ниво. По отношение на организацията, която касае решаването на проблемите на ОПЛ, има какво още да се желае.
Д-р Сийка Колева, Елин Пелин
Много съм доволна от формата на обучението, както и от възможността да обсъждаме реални казуси от практиката! Атмосферата беше предразполагаща и вдъхновяваща. Като цяло Конференцията ми беше повече от полезна, защото успях да „си сверя часовника”. Обогатяването на знанията и контактите с колегите са много важни за бъдещото ми личностно и професионално развитие.
Д-р Роза Митрева, Самоков
Очакванията ми за пореден път не се разминаха с действителността. Предпоследната за годината регионална конференция на НСОПЛБ мина успешно и си изпълни целта, което лично мен ме радва много и с нетърпение очаквам следващата, както и Конгреса по Обща медицина. Тези, които не присъстваха, могат само да съжаляват.
Изцяло споделям впечатленията на колегите, с които разговарях, че всички форуми, които организира НСОПЛБ, се отличават с професионализъм и високо качество. За мен е истинско удоволствие да бъда част от живота на организацията.
Д-р Петър Петров, с.Церово, Софийска област
След като взех участие в шестата научно-практическа конференция за 2014г., организирана от НСОПЛБ на 13.09.2014г. в залата на Интер Експо център, София, си дадох сметка, че този форум така и не получи подобаващ медиен отзвук. Така, както и прeдходните подобни форуми, организирани тази година в различни региони на страната. Явно събитията в общността на ОПЛ в страната отдавна не интересуват обществото ни, за разлика от първите години, когато съсловието ни прохождаше и всяка наша стъпка се следеше с интерес и при това не беше винаги добронамерено и коректно отразявана. Мислейки защо това е така, направих аналогия с нещо в миналото. В главата ми изникна романът на великия Ремарк „На западния фронт нищо ново”. Роман, отразил много точно една от големите касапници в началото на миналия век - Първата световна война. Роман, който идеално ни показва безсмислието на окопната война, където месеци наред нищо не се случва освен смъртта, но дори тя вече не е новина. Днес за щастие такива войни няма, но армия, която има отношение към аспектите на живота и смъртта, отново е налице. Тази армия не отнема живот, а се стреми да го запази и подобри неговото качество. Имам предвид многобройната армия на лекарите по света и по-точно тези на най-предния фронт. Тези практикуващи обща медицина и първите, с които всеки пациент споделя своите оплаквания. Българските общопрактикуващи лекари, макар и съществуващи официално като такива само от 14 години, не се различават от своите колеги в по-развитите страни, притежаващи далеч по-дълга традиция и опит. И може би усилията на общопрактикуващите лекари в България да се грижат за здравето и живота на своите пациенти са станали толкова обичайни, че вече не правят впечатление.
Какво всъщност се случи в София на 13-ти септември? В един почивен ден се събраха лекари от западна България (София град, София област, Перник , Кюстендил и др.), готови да жертват част от своето и без това оскъдно свободно време за да повишат своята квалификация. Предварителната програма обещаваше голям брой лекции с участието на водещи университетски преподаватели (проф. Боянов, доц. Марчев, доц. Матеев, доц. Стоянова), опитни специалисти от МВР - болница, Транспортна болница и болница „Токуда“ и запознаване с най-новите тенденции в областта на кардиологията, нефрологията, ендокринологията, урологията, неврологията, психиатрията и дерматологията. Преди началото на научната програма отлично подготвени представители на различни фармацевтични компании, които бяха разположили свои щандове пред залата с любезната покана на организаторите, запознаха лекарите със своите най-нови лекарствени продукти и техните лечебни качества. Последва серия от разнообразни лекции, като всеки един от лекторите даде всичко от себе си за ни предаде най-новите тенденции в своята област. След всяка лекция следваха аплодисменти, а след това - въпроси от залата, които получаваха задоволителен и компетентен отговор. След края на научната част остана време да поговорим и за други неща, не по-малко важни за нас. Тези, засягащи нашата ежедневна дейност. В присъствието на Председателя на НСОПЛБ доц. д-р Любомир Киров и представители на ръководствата на регионалните сдружения на ОПЛ от западна България, се състоя разгорещена и ползотворна дискусия. Всеки, който искаше да сподели нещо и изкаже мнение, имаше възможност да го направи. Имаше доста спорове, но накрая залата се обедини около няколко важни неща. За това, че ОПЛ трябва сами да се договарят за условията на работа със Здравната каса без посредничеството на БЛС. Да бъде увеличен делът на средствата от бюджета на Здравната каса за дейностите в първичната извънболнична медицинска помощ. ОПЛ да имат възможност да специализират по- лесно не само обща медицина, но други специалности. И накрая, но не на последно място, да имаме възможност да работим на повече от едно място извън общата ни практика.
Ако трябва да направя обобщение, то мога да кажа, че общопрактикуващите лекари свършиха успешно това, за което се бяха събрали. Те успешно и качествено повишиха своята квалификация, а предстои да направят интересни предложения относно организацията на работа, които, ако станат факт, ще са от полза и за пациентите, и за лекарите. Свършиха я успешно, но тихо и без много шум. Така, както успешно и без много шум се борят ежечасно вече 14г. за здравето и живота на своите пациенти. Наистина на медицинския фронт на запад нищо ново, освен добре свършена работа. Е, това последното вече не е новина. Но може би фактът, че събития като това преминават рутинно и без много шум, е белег за нещо наистина позитивно. То говори, че 14г. по-късно нещата в първичната доболнична медицинска помощ са се променили в положителна посока. И голяма заслуга за това имат общопрактикуващите лекари в България.
Екипът на НСОПЛБ благодари на всички, които взеха участие в тази Конференция.