Видеоигрите с насилие увреждат мозъчната функция
30.11.2011Видеоигрите с насилие са вредни за функциониранет на мозъка, показва проучване, представено на 96-та научна годишна среща на Radiological Society of North America.
Младите мъже, които играят повече от 10 часа седмично видеоигри с насилие, показват намаляване на активността в областите на мозъка, свързани с вниманието, задръжките, вземането на решения и екзекутивните функции – са изводите на д-р Vincent P. Mathews, професор по радиология в Indiana University School of Medicine, Индианополис, САЩ.
В предишни проучвания екипът на д-р Mathews показал, че видеоигрите с насилие, играни само 30 минути, увреждат емоционалната функция, способността за вземане на решения и когнитивната функция непосредствено след играта.
Настоящото проучване е ръководено от д-р Yang Wang и целта му е да оцени промените в мозъчните функции след 1 седмица видеоигри с насилие. Участници в проучването са 22 здрави мъже на възраст 18 до 29 години, които към началото на проучването са играли малко видеоигри (0.1 – 1.7 часа седмично). Те са били разпределени в две групи. Участниците в първата група имали задача да играят видеоигри със стрелба по хора за около 10 часа седмично през първата седмица, след което да се въздържат от игра през втората седмица. Участниците във втората група играли видеоигри без насилие за целия 2-седмичен период.
Функционален ядрено-магнитен резонанс (фЯМР) бил извършен в началото на изследването, след 1-вата и 2-рата седмица. По време на фЯМР участниците попълвали 2 теста. Първият е емоционалният струп-тест, популярен невро-психологичен тест, по време на който на участниците се представят думи с различни цветове, като думите за силови действия са случайно редувани с думи, несвързани с насилие. Участниците трябвало да натискат бутоните, отговарящи на цвета на думата. Този тест се използва в психологията за измерване на селективното внимание, когнитивната гъвкавост и скоростта на реакция (когнитивните функции) при множество заболявания, като мозъчни увреждания, деменция, невродегенеративни болести, синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието, депресия, зависимости.
Вторият тест е предназначен функционалните изобразителни изследвания на мозъка. На екрана се прожектират думи (от 1 до 4), като пациентът трябва да ги групира по даден признак (числа, животни, предмети от бита) и да натисне бутон, отговарящ на броя на групите думи.
Изследователите установили, че след 1 седмица видеоигри с насилие, участниците са показали по-малка активация на левия долен фронтален лоб по време на емоционалния струп-тест и по-малка активация на лимбичната система по време на теста с броене, в сравнение с началните им резултати и с контролната група. След втората седмица без видеоигри с насилие, промените в екзекутивните функции били по-малки.
Промените във функционалните невро-изобразителни тестове след видеоигрите с насилие са били неочаквани за екипа, извършил проучването. Резултатите от проучването показват, че видеоигрите с насилие имат продължителен негативен ефект върху мозъчните функции.
Превод: НСОПЛБ