Инхибиторите на протонната помпа не помагат на деца с лош контрол на астмата

27.01.2012

Проучване, публикувано на 25.01.2012 г. в JAMA доказва, че използването на инхибитори на протонната помпа (ИПП) при деца с лош контрол  на астмата, които използват инхалаторни кортикостероиди и които нямат симптоми на гастроезофагеален рефлукс (ГЕР) не подобрява контрола на астмата и е свързано с увеличаване на страничните ефекти.

 

ИПП се предписват често в Америка за лошо контролирана астма независимо от симптомите на ГЕР.  Проучването е  плацебо-контролирано, двойно-сляпо и рандомизирано и цели да установи дали ИПП ланзопразол е ефективен за контрол на астматичните симптоми при деца с астма, но без ГЕР. Изследването е проведено между април 2007 и септември 2010 г. и включва 306 деца в 19 академични клиники. Децата са имали диагностицирана от лекар астма, която е била лошо контролирана на фона на инхалаторни кортикостероиди за поне 8 седмици преди включването им.  Пациенти със симптоми на ГЕР и получаващи лечение с ИПП или други антирефлуксни медикаменти са били изключени от проучването. Участниците са наблюдавани 24 седмици и са били на възраст от 6 до 17 години (средно 11 години).

 

Децата са били рандомизирани да получават ланзопразол 15-30 мг според теглото си (149 деца) или плацебо (157 деца). Изследователите установили, че разликата в скора от въпросника за контрол на астмата (Asthma Control Questionnaire, ACQ) между двете групи е бил 0.2 единици, което не е статистически значимо.

 

Сравнена е била промяната в ACQ скора между изследваната и контролната група. Пациентите са попълвали въпросника при включването в проучването и на контролния преглед след 24 седмици. Вторични цели били честотата на острите астматични пристъпи, качеството на живот, както и тестове като спирометрия, кръвно-газов анализ, азотен окис в издишания въздух, както и гастроинтестинални симптоми и нощни събуждания. Авторите препоръчали на децата да вписват в дневник пристъпите, медикаментите при нужда, сутрешния ВЕД, нощните събуждания, използването на орални кортикоиди и извънредните посещения при лекар във връзка със симптомите на астмата.

 

Най-често са вписвани астматичните пристъпи. По-висока честота на инфекциите на ГДП, болките в гърлото, бронхити са установени при пациентите в групата с Ланзопразол. Авторите свързват този резултат с понижената обща защита срещу бактерии вследствие на по-високото рН на стомашния сок. По-лоши резултати в групата с Ланзопразол са установени и по отношение на белодробната функция, бронхоспазъма и качеството на живот. Макар и несигнификантна, разлика има и в установените костни счупвания при травми (6 в групата на Ланзопразол и 1 в плацебо-групата).

 

Изводите на авторите са, че ИПП трябва да се използват много внимателно при деца с ГЕР.

 

Превод: НСОПЛБ

 

< Назад