Управителен съвет
Доц. д-р Любомир Киров, дм
Председател на НСОПЛБ
Доц. д-р Любомир Кирилов Киров, дм- доцент по Обща медицина
Роден на 28. 04. 1965 г. в гр. Пещера.
Гимназиално образование: Английска езикова гимназия „Г. Кирков“, гр. Пловдив.
Висше образование: Медицина, ВМИ Пловдив; Здравен мениджмънт-магистратура, МУ Пловдив.
Признати специалности: Вътрешни болести; Обща медицина.
Допълнителни квалификации: Обща, специална и интервенционална ехография.
Научно-образователна степен: „Доктор“, придобита в МУ Пловдив с дисертационен труд на тема: „Епидемиология и съдържание на синдрома на изпепеляването на общопрактикуващите лекари в България”, за който проф. М. Боянов в рецензията си казва: „…за пръв път в България е извършено представително епидемиологично проучване на синдрома на изпепеляването сред общо практикуващите лекари.”
Академична степен: Доцент по Обща медицина, присъдена в МФ на СУ „Св. Кл. Охридски“, София.
Към момента: ОПЛ в индивидуална практика за ПИМП в гр. Пещера; Преподавател по Обща медицина в МФ на СУ „Св. Кл. Охридски“, София; Председател на Национално сдружение на ОПЛ в България (НСОПЛБ); Зам. председател на Международната асоциация на лекарите по обща/фамилна медицина от Югоизточна Европа; Главен редактор и създател на „Електронна академия за продължаващо медицинско обучение (ЕАПМО)“ www.eapmo.bg; Главен координатор на Експертен съвет по Обща медицина към МЗ, член на висшия медицински съвет към МЗ от 2021г., Национален представител на НСОПЛБ в European General Practice Research Network (EGPRN); Член на EURACT (European Academy of Teachers in General Practice and Family Medicine); Пожизнен член на WONCA; Член на редакционните бордове на сп. „Наука кардиология“ и „Превантивна медицина“.
Книги, статии, други публикации, участия в конгреси, конференции и други. Повече от 100 статии и съобщения в медицински списания, автор и съавтор в 14 книги, учебници, ръководства за поведение и учебни помагала, включително в чужбина. Изследователска дейност в областта на социално-значими заболявания като Артериална хипертония, диабет, астма и ХОББ и теми от високо значение като насилието срещу лекарите, синдром на изпепеляването сред лекарите, палиативни грижи и др. Участие в над 120 научни конгреса и конференции в България и чужбина, включително като гост-лектор; многобройни телевизионни участия по теми, свързани със здравна политика, здравни проблеми и мястото и ролята на ОПЛ. Заедно с екипа на НСОПЛБ инициира промени в редица нормативни документи: наредба за специализация по ОМ, профилактика и диспансерно наблюдение и др. През 2012 награден за принос към националното здравеопазване от Премиера на РБ и Президента на РБ. През 2014 г. награден за активно участие и развитие на Международната асоциация на лекарите по обща/фамилна медицина от Югоизточна Европа. През 2015 г. получава престижната европейска награда - „Expert Platform on Depression Media Award- 2015“of EUFAMI за особен принос в дестигматизация на хората с депресия. През октомври 2020 г. награден с почетен знак на БЛС и грамота в категория „ Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност.“Независимо от разнообразието от осъществявани дейности, никога не е преставал да практикува професията си от 1990 г. до момента.
Майчин език: Български. Владее отлично английски и руски език.
Девиз:
Вярва че:
– амбицията е позитивен фактор, който движи човека към реализацията на определена цел;
– властта е механизъм за реализиране на добри идеи от качествени хора, ако ги има, както и на лоши идеи от калпави хора, които винаги са налице;
– властта не означава слава, тя е отговорност;
– лидерът не е огледало, а лупа, която концентрира и насочва лъчите, за да усили многократно действието им.