Становище на НСОПЛБ относно: предстоящото разглеждане на Законопроект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. в Комисията по здравеопазването

26.02.2025

Уважаеми проф. Ангелов, уважаеми членове на комисията по здравеопазването,

 

След обсъждане  в УС и НС на НСОПЛБ на представения законопроект за ЗБНЗОК в частта му, касаеща ПИМП заявяваме следното:

  • Предвиденото увеличение от около 80 млн. лв. за 2025 г. е почти съизмеримо спрямо средствата в бюджета за ПИМП през 2024г. и се запазва тенденцията при процентното увеличение и в останалите части на системата. Приемаме това увеличение с пълното разбиране за особената ситуация, в която се намира държавата ни в момента.
  • Предвидените обеми дейност са изпълними. Не виждаме ясен мотив защо в проектобюджета се заделя специално място и се упоменава гарантиране на едни или други дейности, при условие, че смисълът на този бюджет е именно гарантиране реализацията на предвидените в пакета за ПИМП дейности.
  • Но трябва да се има предвид, че при новородените например има трайна тенденция за намаляване на броя със всяка изминала година (прибл. 2000). Това не се отчита, а  трябва, тъй като съответстващият брой прегледи според правилата за профилактика на възрастовите групи 0-1г и 0-2, например, е значим.
  • Нашата позиция и към момента е, че е неуместно да има диференцирано заплащане за профилактичните прегледи съобразно процента на обхванати с тях при лица над 18 годишна възраст. Това бе наложено, така или иначе, но и в съществуващия вариант има некоректност, която се повтаря и в настоящия проект „ при които процентът на обхващане с годишен профилактичен преглед на ЗОЛ над 18 години от пациентската листа на ОПЛ пропорционално за периода от януари до ноември 2025 г. е определен при договарянето на анекс към НРД за медицински дейности 2023-2025 г“..Считаме, че при наличието на това правило, процентът трябва да се изчислява на база дванадесет месеца (януари-декември).

        И ако тази мярка остане, настояваме процентът да не бъде променян. 

  • В текстовете, разписани относно профилактичните прегледи при деца и диспансерните прегледи, макар и неясно дефинирано, прозира идея за въвеждане на подобна като гореописаната мярка. Изразяваме категорично несъгласие с въвеждане на диференцирани според процента (броя) на извършени прегледи по Детско здравеопазване и Диспансерно наблюдение стойности (цени) на прегледите.
  • По отношение на принципа на остойностяване на самия преглед по диспансерно наблюдение. Към момента се заплащат три вида цени в зависимост от това дали пациентът е с едно, с две или повече от две хронични заболявания, контролирани от ОПЛ като разликата в стойността не е голяма. Настояваме тази система да не се променя, тъй като всяко допълнително раздробяване ще доведе до усложнения в отчитане, административна тежест и никакъв допълнителен здравен ефект.
  • В т. 5 от раздел А. е записано: “Финансирането има за цел да се спре закриването на практики на изпълнителите на ПИМП, както и да се насърчи откриването и поддържането на нови практики в тези райони.“ Промяната в методиката, по която се заплащаше допълнителна сума на т.нар. “неблагоприятни практики“ до 2023г. броят на тези практики намаля и вероятно ако бъде изискана справка от НЗОК, респективно от РЗОК вероятно ще се установи, че няма нови разкрити практики в тези райони, а точно обратното. Това означава, че този метод не следва да се препотвърждава, а да се предвиди промяна в неуспешната методика.

В заключение, подкрепяме предложеното увеличение, но не приемаме посочените по-горе неясни формулировки.

 

 

гр. София                                                                 За УС и НС на НСОПЛБ

26.02.2025 г.                                                              Доц. д-р Любомир Киров, дм

                                                                                   Председател на НСОПЛБ

 

Официалният документ вижте тук.

< Назад