Становище НСОПЛБ Относно: Незаплащане от НЗОК/РЗОК на извършени и отчетени имунизации по национални програми с получен НРН от НЗИС.

28.11.2024

   Националните програми (НП) за имунизация срещу ротавируси, HPV, грип и пневмококови инфекции би следвало да бъдат национален здравен приоритет и всички страни в този процес следва да направят възможното за неговата реализация в полза на общественото здраве.

   За съжаление, съществуват технически проблеми, които не работят в полза на поставената цел, но биха могли бързо и лесно да бъдат отстранени. Получаваме сигнали от ОПЛ, в много и различни места в страната, за отказ от страна на НЗОК/РЗОК на заплащане на вече поставени ваксини по национални програми с получен НРН от НЗИС. Причините от страна на ОПЛ в някои от случаите са технически грешки или недоглеждане: грешно въведен код или номер на продукта, както и водещ МКБ код на съответния амбулаторен лист, но независимо от това, медицинската дейност в полза на пациента и обществото е извършена.

   Незаплащането на тази извършена дейност и липсата на възможност за корекция има демотивиращ ефект, ощетяване на доставчик и изпълнител, както и създаване на грешна база данни в електронните здравни записи.

  Например, ежегодно стотици противогрипни ваксини не се заплащат от НЗОК с мотив, посочените технически грешки и зачеркват с лека ръка лекарският труд положен за мотивиране на пациентите, плануване на подлежащите, осигуряване на ваксини, съхранението им, организация на приема на пожелалите и убедените да бъдат ваксинирани, приложението на самата ваксина и проследяване на пациента за наличие на нежелани лекарствени реакции.

   През последните месеци зачестиха и съобщенията от колеги за незаплатени ваксинации с Гардазил 9 срещу HPV по национална програма. Този факт е особено обезпокояващ и обезкуражаващ ОПЛ предвид трудностите, свързани с нежеланието за ваксинация на децата от страна на родителите, което изисква значителни усилия да бъдат убедени в ползата от ваксинирането. От друга страна, той определено действа демотивиращо на лекарите, положили усилия за ваксинирането на девойките, защото това е израз на незачитане на техния труд и усилия, които са реално извършени.

   Проблемът се задълбочава, когато причината за незаплащане на тези ваксинации не е отчитането от страна на ОПЛ, а несвършена дейност в НЗОК. С въвеждане в приложение на Гардазил 9 бяха променени условията за прилагане и отчитане на ваксините. Променена беше възрастта на подлежащите деца, включени в програмата въз основа на възрастта си. Бяха променени и кодовете за отчитане на ваксините. През ноември 2023г.  доц. Михаил Околийски, в качеството си на зам.-министър на здравеопазването, изпрати до БЛС, РЗИ и НЗОК информация за установени правила при въвеждане на извършени имунизации по национални програми в НЗИС, съгласно които кодирането на ваксинациите е в зависимост от възрастта към датата на поставяне на ваксината. В същото време и към момента НЗОК отказва заплащане на извършени ваксинации, тъй като в „Механизъм за заявяване, доставяне и отчитане на ваксините срещу ЧПВ и приложението им, осигуряващи изпълнението на Националната програма за първична профилактика на РМШ 2021-2024 г.“ е вписано, че имунизациите се кодират съобразно възрастта към датата на започване на имунизационната схема.

   Несъответствието на двата документа води до използването на различни контроли в НЗИС и НЗОК, при което ако ваксинациите се кодират по правилата на НЗИС, не се заплащат от НЗОК, а ако се кодират по правилата на НЗОК, не се приемат от НЗИС.

   Крайният резултат е компрометирането на Националната програма за профилактика на РМШ, но не по вина на ОПЛ.  

Вярваме, че, при желание, всяка грешка в отчитането би могла да бъде коригирана, независимо кой и какво е причината за нея.

Ето защо, предлагаме в спешен порядък:

  • Да се осигури възможност на всички ОПЛ за корекция на допуснати грешки при отчитане на ваксинациите.
  • Да се изплатят на всеки ОПЛ отказаните суми за поставени по НП ваксини за 2024 г. през декември.
  • За реализацията на горните две е необходимо спешно да се направи анализ на броя отказани от заплащане ваксинации по НП за всеки ОПЛ и причините за отказ от заплащане.
  • Да се актуализира спешно механизма на НЗОК и да бъдат уведомени служителите на РЗОК и ОПЛ, както и да се коригират контролите на НЗОК в съответствие с контролите на НЗИС.
  • Да се публикуват на страницата на НЗОК всички детайли по отчитането на ваксинациите по НП, като информацията да е в табличен вид, ясна и непозволяваща различно тълкуване.

С цел недопускане на подобни прецеденти в бъдеще за 2025 година да се обсъдят с участието на представители на НСОПЛБ и БЛС следните възможности:

 

  • След като една ваксина е въведена в НЗИС тя трябва да бъде платена без възможност за последващо отказване на плащане.
  • Партидните номера може да се заложат в НЗИС, както при ваксините срещу Ковид-19.
  • Да се улесни отчитането на проведените ваксинации, като се оптимизират кодовете на ваксините и се осигури възможност ваксинация да бъде отчетена в АЛ с диагноза, различна от Z00.8, Z00.1, Z00.0, както и да се допусне възможност на един АЛ да се отчетат повече от една имунизация по НП (напр. грип, пневмококи, коронавирусна ваксинация).
  • Контролите, предотвратяващи грешки с партидни номера и кодове трябва да са заложени в НЗИС и още при опита за въвеждането в НЗИС, лекарят да получава съобщение за грешка и за вида грешка. Така ще я отстрани преди да постъпи в НЗИС ваксина с грешен номер или код.
  • Да се замени досегашната палитра от кодове за Гардазил с по два кода за всяка възраст, само с кодове за първа и втора доза независимо от възрастта.
  • Заплащането към ОПЛ за поставяне на ваксина по програмата (отнася се за всички Национални програми) да е мотивиращо и не по-малко от това на тези по задължителния календар предвид препоръчителния характер на ваксините.
  • При поставена ваксина, но допусната техническа или неволна грешка при отчитането й, да се създаде нормативна възможност грешката да бъде коригирана и последната да бъде заплатена на ИМП и на доставчика.
  • Да има нормативно разписана възможност бюджетите на НП да бъдат ежегодно актуализирани по отношение на заплащането на ваксинациите към ОПЛ с оглед поддържане на мотивацията на лекарите да участват в изпълнението им.
  • С цел подобряване на ваксиналния обхват да се допусне нормативно разписана възможност поставянето и заплащането на ОПЛ на ваксини по НП и на пациенти извън пациентската листа на лекаря (по аналогия с начина, по който бяха ваксинирани пациентите по време на КОВИД пандемията). Това е важно, тъй като плануването и заявяването на ваксини е предварително и допълнително осигуряване на ваксини, при изчерпване, понякога е проблем (напр. за противогрипните ваксини), докато в същото време друг ОПЛ може да има остатък от заявените ваксини.
  • Очакваме министерство на здравеопазването да подкрепя и защитава ОПЛ в изпълнението на ваксинопрофилактиката, което сме убедени, че е по-ефективният подход в сравнение със въвеждане на сложни правила,  които създават условия за пропуски и различни тълкувания.
  • Да бъде разширен възрастовия обхват на програмата за ЧПВ до 16 годишна възраст, както и да бъдат включени и момчета в съответната възраст.
  • Да бъде разширен възрастовия обхват на програмата за имунизиране срещу Грип и пневмококови инфекции, като бъдат включени всички лица над 60 годишна възраст, както и тези под 60 годишна възраст диспансеризирани за ХОББ, Диабет и Сърдечно съдови заболявания.
  • Възможност за електронно отразяване на бракувани ваксини и причините за това.
  • Да се поддържа постоянно ниво на информираност за ползата от ваксинопрофилактиката като се използват всички възможни комуникационни канали.

Официалният документ можете да откриете тук

< Назад