Становище на НСОПЛБ относно отчети и заявки за ваксини
02.04.2025Уважаеми доц. Кирилов, доц. Кунчев, уважаеми дами и господа,
От юни 2022 година, всички данни от извършените от ОПЛ прегледи и имунизации се изпращат и регистрират в реално време в Националната здравно-информационна система (НЗИС). От м. септември 2024г. има и електронен регистър на всички заявени и отпуснати на всеки ОПЛ ваксини. Въпреки това, продължава да се изисква от ОПЛ да изготвяме и подаваме към РЗИ хартиени отчети на всяко тримесечие, годишни статистически отчети и годишен план за заявяване на ваксини.
Накратко, това означава, че при вече съществуваща и осигурена стабилна дигитална среда и възможност, от нас се изисква обмен на информация по един „архаичен“ начин, който може да се определи като „дигитална хартиезация“, която не само звучи като оксиморон, но по никакъв начин не намалява административната тежест върху лекарите. Тази информация, може бързо и точно да бъде предоставена от НЗИС по съответно задание от институцията, която я изисква.
От 2019г. НСОПЛБ поставяме и обсъждаме този проблем на различни нива. Ако в по-ранен период е имало някакви технологични пречки за премахването на този вид административна тежест, то от две години, при функционираща и разполагаща с цялата необходима информация НЗИС, такива не съществуват.
Освен че е нерационална и неефективна, сега съществуващата архаична система за получаване и отчитане на дейностите по имунопрофилактиката е и израз на незачитане труда на лекарите, които поставят България на едно от водещите, ако не и на първо място по ваксинационен обхват със задължителни ваксини в Европа!
Ясно заявяваме, че основната ни задача е да осъществяваме превенция, промоция на здравето, да диагностицираме и лекуваме. Не приемаме да бъдем превръщани основно в събирачи и доставчици на данни, които дори не се ползват, за да бъде намалена административната тежест върху съсловието.
Не приемаме и наложения подход да се създават и правят „на тъмно“ нововъведения или промени в изискванията към информацията, която се подава от лекарите към НЗИС, без тези идеи да бъдат предварително обсъдени със съсловието. Липсата на навременен диалог води до ниска ефективност и проблеми както за изпълнителите, така и за потребителите на медицинска помощ и най-често се налага да бъдат сериозно или изцяло преработвани или пък премахвани, когато се приложат в реалността. Това, от друга страна, води до загуба на време и допълнителен финансов ресурс.
Това са нашите основания след широко обсъждане с колегите ОПЛ, както и в УС и НС на НСОПЛБ и предвид постъпилите в централата ни писма от колеги и становища от регионалните ни сдружения да заявим и настояваме следното:
- Всички три-, шест-, деветмесечни и годишни отчети по ваксинопрофилактика, както и годишните медико статистически отчети за дейността на ОПЛ в национален, областен и индивидуален план да се получават от НЗИС по задание и за нуждите на МЗ. Отново подчертаваме, че всички данни, с които разполагат ОПЛ се изпращат ежедневно в реално време в НЗИС.
- Да не се изисква от ОПЛ изготвяне на годишен план за брой необходими ваксини по задължителния имунизационен календар. МЗ, съответно НЗИС разполагат с всички необходими данни, за да планират този брой на всички нива.
- Твърдението, че въвеждането на система за заявяване на ваксини е необходимото условие за премахване на изискваните отчети няма никакво основание, тъй като в единия случай се отнася за бъдещ, а в другия за вече минал времеви период.
- ОПЛ следва единствено да заявяват и да получат брой и вид ваксини в даден момент, съобразно времето и необходимостта на всяка една практика. Във връзка с това, представената в края на март, изготвена „на тъмно“ електронна система за заявяване на ваксини от ОПЛ подлежи на преработване, както и по други причини, които трябва да бъдат обсъдени.
- Да се обмисли възможността за доставянето на ваксини до амбулаториите за ПИМП или в най-голяма близост. Такава практика вече има при доставката на препоръчителни ваксини по Национални програми.
- Липсата на промяна в Наредба 15 за имунизациите не може да бъде основание да не се реализира веднага исканата от нас промяна, свързана с отчетите. Както посочихме, техническите условия са налице и изискването да се получи определена информация е абсолютно изпълнимо, но по друг и отговарящ на концепцията за дигитализация начин. Имаме основания да приемем, че такава функционалност съществува в НЗИС още от 2024г.. Като допълнително потвърждение, може да приемем и чл. 13 ал (7) от Наредба 15, който урежда прилагането на ваксини за превенция на КОВИД-19: „(7) (Нова - ДВ, бр. 18 от 2023 г., изм. - ДВ, бр. 22 от 2024 г., в сила от 15.03.2024 г.) Отчитането на проведените имунизации срещу COVID-19, както и на получените и изразходваните биопродукти за тяхното провеждане, се осъществява автоматично чрез Националната здравноинформационна система.“
- Считаме за необходимо да припомним и постановеното в чл. 5 ал. 2 от Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол на стопанската дейност (ЗОАРАКСД): „Чл. 5. (2) (Изм. - ДВ, бр. 44 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2023 г., в сила от 19.09.2023 г.) Административният орган не може да изисква предоставяне на информация или документи, които са налични при него или при първичен администратор на данни по смисъла на Закона за електронното управление, а ги осигурява служебно за нуждите на съответното производство.“
Уважаеми дами и господа, настояваме и разчитаме на вашата ангажираност и съдействие тези наши предложения да бъдат приети и реализирани в най-кратък срок.
София С уважение!
02.04.2025 г. За УС и НС на НСОПЛБ
Доц. д-р Любомир Киров, дм
Председател на НСОПЛБ