Отговор от Главния държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев във връзка с писмо на НСОПЛБ относно: Профилактични прегледи по време на грипна епидемия
05.02.2025ДО
ДОЦ. Д-Р ЛЮБОМИР КИРОВ, ДМ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НСОПЛБ
На Наш № 63-00-17 от 22.01.2025 г.
На Ваш № 9 от 22.01.2025 г.
Относно: получено писмо в Министерство на здравеопазването
УВАЖАЕМИ ДОЦЕНТ КИРОВ,
Във връзка с постъпило Ваше писмо в Министерство на здравеопазването под горепосочения номер, относно въвеждане на мерки по време на грипна епидемия и в частност преустановяване на плановите консултации на здрави бременни жени и кърмачета, на плановите имунизации и реимунизации и на профилактични прегледи, Ви информираме следното:
В България се провежда сентинелен надзор на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ), при който данните, получени от проследяване динамиката на разпространение на тези инфекции (промените в заболяемостта) сред определена, предварително избрана представителна група от населението се използват за характеризиране на заболяемостта сред цялото население. Създадена е интернет-базирана система за надзор на грип и ОРЗ (Информационна система за събиране и анализиране на данни за заболяемостта от грип и ОРЗ в България), в която са интегрирани епидемиологичен и вирусологичен надзор. Основна задача на системата е събиране, анализиране и обмен на епидемиологична информация, успоредно с текущо проследяване циркулацията на грипните вируси с цел планиране и провеждане на профилактични и противоепидемични мерки и последващо оценяване на тяхната адекватност и ефективност.
Въз основа на събраните данни от сентинелния надзор и конкретната епидемична обстановка, при достигане на епидемични стойности на разпространение на грип и остри респираторни заболявания за дадена област се взема решение за въвеждане на временни противоепидемични мерки.
Съгласно чл. 63а, ал. 2 от Закона за здравето, противоепидемични мерки могат да се въведат със заповед на директора на съответната регионална здравна инспекция съгласувано с главния държавен здравен инспектор за територията на отделна област, община или населено място за определен период от време.
Чрез тях се цели чрез ограничаване на разпространението на респираторните причинители да се опази здравето на най-уязвимите групи от населението, при които тези заболявания протичат тежко и с усложнения – новородените и малките деца до 5 годишна възраст, бременните, възрастните лица и лицата с хронични заболявания.
Поради различната епидемична ситуация в отделните области мерките могат да бъдат различни, защото зависят от засегнатите възрастови групи и темпа на нарастване на заболяемостта във всяка една от тях; отсъствие на ученици от занятия, натовареност на лечебните заведения за болнична помощ, на практиките на общопрактикуващите лекари и т.н. Те могат да включват преустановяване на профилактичните прегледи, на плановите консултации на здрави бременни и кърмачета, плановите операции, посещенията в болници и социални домове, преустановяване на присъствения учебен процес в училища, ограничаване на извънучилищните дейности, провеждане на филтър в детските заведения, както и други ограничителни мерки за недопускане заразяване на повече хора и последващо разпространение на грипа и острите респираторни заболявания.
Въвеждането, вида и обхвата на временните противоепидемични мерки на територията на дадена област се обсъждат и решават на заседания на областните оперативни щабове за борба с грип и ОРЗ, в състава на които са включени както представители на регионалните здравни инспекции, така и общопрактикуващи лекари и други медицински специалисти. В зависимост от взетото решение се издава заповед на директора на регионалната здравна инспекция, съгласувана с мен.
С уважение,
ДОЦ. Д-Р АНГЕЛ КУНЧЕВ, Д.М.
Главен държавен здравен инспектор
Официалният документ вижте тук.
Писмото на НСОПЛБ до институциите вижте тук.