Личните лекари искат устойчивост и справедливост в определянето на потребителската такса. Интервю с д-р Петко Желязков пред БНР - радио Бургас

27.08.2025

Личните лекари искат устойчивост, справедливост и балансираност в определянето на потребителската такса за пациенти. От 2014-та тя е 2.90 лв и е нужна актуализация, категорични са от Българския лекарски съюз. Според съсловната организация трябва да стане 11 лв. 

 

 

Председателят на Регионалния съюз на общопрактикуващите лекари в Бургас д-р Петко Желязков посочи, че въпросът не се повдига за пръв път, но сега е нужно да се стигне до решение в диалог между Министерството на здравеопазването, лекарите и пациентските организации.

 

"Таксата в момента е замразена, въпреки поскъпването и инфлацията. Таксата, която трябва да се избере, трябва да е устойчива и обвързана с минималната работна заплата", посочи той.

 

Според д-р Желязков нова такса ще ограничи стълпотворението пред кабинетите. 

 

Друго, за което настояват е по-голяма яснота и прозрачност относно пациентите, които са освободени от потребителска такса и държавата да ги дотира.

 

Чуйте целият разговор в звуковият файл тук.

< Назад