Доц. Любомир Киров коментира темата за хроничните бъбречни заболявания и какво трябва да знаем за тях в ефира на БНТ 1 и предаването "100% будни"
06.03.2025Само след няколко дни международната общественост отбелязва Световния ден за борба с бъбречните заболявания.
Министерството на здравеопазването промени Наредба №9 и вече Националната здравноосигурителна каса ще заплаща две допълнителни изследвания, които са много важни за здравето на бъбреците ни.
"Благодарение на инициативата на пациентската организация за бъбречни заболявания подкрепена и от нас професионалистите направихме много неща, разработихме становища и идеи, за да може всичко това да се случи. Резултатът е че тези ключови за ХБЗ изследвания бяха включени в Наредбата. Но промяната не е въведена за всички хора, които имат диабет тип 2 и са високорискови за хронично бъбречно заболяване, това са над 400 000 човека в България, а касае само една много малка част, които са 50 000 - 60 000 души. Предполагам, че е недоглеждане и призоваваме за коригиране, за да може наистина тези хора, които са в повишен риск да подлежат на такъв скрининг и контрол и тези изследвания да се назначаяват от семейните лекари." заяви доц. Киров.
Засегна се темата за повишението на хроничните заболявания вкл. на хронично бъбречните, поради ограниченията във връзка с пандемията от Covid-19 и факта, че 10% от световното население страда от ХБЗ, а диагностицирани са едва 1 на всеки 10 болни, тъй като заболяването протича безсимптомно в първоначалната си фаза.
''Диагностицирането на хроничното бъбречно заболяване не е трудно, ако се търси активно. Затова е добре пациентите да посещават редовно семейният си лекар. Има осигурени ежегодни безплатни изследвания в рамките на профилактичният преглед на всички лица над 18 годишна възраст." призовава доц. Киров.